Terminal płatniczy bez abonamentu - czy to możliwe?

Blog featured image

Posiadanie terminala płatniczego w firmie zawsze wiąże się z koniecznością pokrycia kosztów jego użytkowania. Zaliczają się do nich opłaty za najem i prowizja od transakcji, które są realizowane na urządzeniu. Choć można znaleźć oferty terminali bez opłat za najem, trzeba pamiętać, że na ogół wymagają one zakupu terminala na własność, bez możliwości odsprzedaży, albo koszt użytkowania pokrywa znacznie wyższa prowizja od transakcji. Jeśli ma się pecha, można trafić na połączenie obu tych niekorzystnych opcji. 

Jako przedsiębiorca rozpoczynający przyjmowanie płatności możesz jednak skorzystać ze 100% dofinansowania do tych opłat i wybrać terminal płatniczy w programie Polska Bezgotówkowa. Dzięki temu, za abonament i prowizję do wartości transakcji równej 100 000 zł zapłacisz 0 zł. Można zatem powiedzieć, że otrzymasz terminal płatniczy bez abonamentu.

Dlaczego posiadanie terminala jest takie ważne?

Przyjmowanie płatności elektronicznych to krok w stronę nowoczesności, ale także konieczność wymagana przez przepisy prawa. Od początku 2022 roku w życie weszły nowe zapisy art. 19a ustawy Prawo przedsiębiorców, które dotyczą podmiotów rejestrujących swoją sprzedaż przy pomocy kas fiskalnych. Nakładają one obowiązek udostępnienia klientom  możliwości płacenia bezgotówkowego np. przelewem lub właśnie za pomocą terminala płatniczego.

Warto też pamiętać, że sklepy, warsztaty i punkty handlowo-usługowe udostępniające elektroniczne metody płatności są lepiej postrzegane przez klientów. W Polsce aż czterech na pięciu respondentów (80%) uważa je za nowoczesne, a niewiele mniej - 76% - sądzi, że jest to wyraz dbałości o potrzeby klienta. Z tego nietrudno wywnioskować, że tam, gdzie nie da się zapłacić kartą, coraz trudniej będzie o klientów, zwłaszcza że terminal może służyć nie tylko do przyjmowania płatności, ale i sprzedaży doładowań telefonicznych, wypłaty gotówki przy kasie i wielu innych usług oczekiwanych przez konsumentów.

Dziś rynek stwarza wiele możliwości, dzięki którym przedsiębiorcy mogą przetestować rozwiązania dostosowane do ich potrzeb i to bezpłatnie. Mogą to być zarówno tradycyjne modele terminali płatniczych, jak i nowoczesne aplikacje w smartfonie.

Tradycyjne terminale płatnicze bez abonamentu

Jak wspomnieliśmy na wstępie, terminale płatnicze bez abonamentu są łatwo dostępne dla przedsiębiorców mogących otrzymać dofinansowanie programu Polska Bezgotówkowa. To przede wszystkim firmy, które dotąd nie korzystały z terminali lub miały co najmniej roczną przerwę w ich użytkowaniu. Od 1 stycznia 2023r. mogą liczyć na 100% pokrycie kosztów związanych z zamówieniem i dostarczeniem terminala, a także jego użytkowaniem w okresie 12 miesięcy lub do osiągnięcia sumy 100 000 zł w zrealizowanych na nim transakcjach – jeśli to nastąpi wcześniej. W tym czasie przedsiębiorcy stają się posiadaczami terminala bez abonamentu i bez opłat prowizyjnych. 

Po zakończeniu okresu dofinansowania, przedsiębiorcy mogą przedłużyć umowę na terminal, korzystając z oferty zapewniającej niską opłatę miesięczną za wynajem – np.  w wysokości 19,90 zł oraz niską prowizję od transakcji wynoszącą 0,69% ich wartości – dla płatności kartami Visa i kart Mastercard, oraz 0,39% – dla transakcji BLIKiem. To jedyne opłaty, jakie poniosą przechodząc na umowę komercyjną korzystając z oferty eService.

Terminal bez abonamentu w smartfonie – terminal aplikacyjny

Interesujący dla wielu przedsiębiorców może być tzw. terminal aplikacyjny, czyli w pełni funkcjonalny terminal płatniczy działający dzięki specjalnej aplikacji zainstalowanej w smartfonie. Znika w ten sposób bariera, jaką była konieczność kupowania lub wynajmowania osobnego urządzenia, a w przypadku prowadzenia biznesu poza siedzibą firmy, także jego ewentualnego transportowania, ładowania czy zapewnienia połączenia z siecią. Smartfona zawsze mamy przy sobie, ale to nie koniec zalet. Niższe są także koszty, ponieważ użytkownik nie ponosi standardowych opłat za wynajem. Co więcej, w taki mobilny i łatwo dostępny terminal można wyposażyć właściwie każdego pracownika pracującego w terenie.

Rozwiązanie w postaci aplikacji może być równie atrakcyjne jak wspomniany wyżej terminal płatniczy bez abonamentu w programie Polska Bezgotówkowa. Na użytkowanie terminala aplikacyjnego, takiego jak np. LikePOS, również można uzyskać dofinansowanie z programu. Działa ono na takich samych zasadach jak w przypadku standardowych terminali płatniczych.

Co ważne, funkcjonalność terminala płatniczego w smartfonie nie odbiega od funkcjonalności tradycyjnego/standardowego urządzenia płatniczego – pozwala on przyjmować zarówno płatności zbliżeniowe, jak i te realizowane BLIKiem.