Ile kosztuje terminal płatniczy? Czy może być bezpłatny?

Blog featured image

Terminal płatniczy to urządzenie, dzięki któremu możemy pobierać od naszych klientów zapłatę za towar lub usługę w formie bezgotówkowej. Korzystanie z tego typu sprzętu ma wiele zalet. Wiąże się jednak zwykle z różnego rodzaju opłatami. To, ile kosztuje terminal, możemy w łatwy sposób obliczyć.

Zalety korzystania z terminali płatniczych

Terminale płatnicze to sprzęt, który cieszy się coraz większą popularnością. Można śmiało stwierdzić, że stał się on wśród przedsiębiorców standardem, jeśli chodzi o przyjmowanie płatności.

Posiadanie takiego terminala zapewnia komfort naszym klientom i buduje pozytywny wizerunek firmy. Udostępnienie terminala płatniczego pozwala na zwiększenie obrotów i zbudowanie przewagi konkurencyjnej. Gdy klienci mają do wyboru płatność u jednego dostawcy wyłącznie w gotówce oraz płatność bezgotówkową u innego, znacznie częściej wybierają drugą ofertę. Zwiększamy dzięki temu swoje obroty, co wpływa korzystnie na zyski.

Transakcje z użyciem terminala płatniczego są ponadto bezpieczniejsze niż rozliczenia gotówkowe. Unikamy bowiem trzymania dużej ilości środków w formie fizycznej, zmniejszając tym samym ryzyko kradzieży gotówki z punktu. Dzięki odpowiedniemu szyfrowaniu podczas samej transakcji wyciągnięcie danych przez cyberprzestępców nie jest możliwe. Środki z zapłaty za towar lub usługę przez klienta są księgowane bezpośrednio na nasze konto, zwykle już w kolejnym dniu roboczym. Nie trzeba się zatem martwić o płynność finansową firmy.

Terminale płatnicze doskonale sprawdzają się nie tylko w sklepach, ale również w obiektach świadczących różnego rodzaju usługi, a więc w restauracjach, hotelach i w placówkach medycznych. Tego typu urządzenia można zintegrować bezpośrednio z kasą fiskalną, co jeszcze bardziej przyspiesza realizację transakcji.

Koszty korzystania z terminala płatniczego

Jeśli chodzi o terminal płatniczy, musimy wziąć jednak pod uwagę koszt związany z jego obsługą. Ile zatem kosztuje terminal płatniczy? Zazwyczaj banki i agenci rozliczeniowi pozwalają na jego dzierżawienie. Wówczas co miesiąc ponosimy określone koszty, które są odprowadzane z naszego rachunku bankowego. Najważniejsze opłaty za terminal płatniczy to:

  • miesięczny koszt dzierżawy – zwykle jest to kwota około 50 zł,
  • marża agenta rozliczeniowego – wynosi zazwyczaj kilka groszy od transakcji, choć zdarzają się także marże zerowe,
  • opłata intercharge pobierana przez bank, która wynosi maksymalnie 0,2% w przypadku kart debetowych oraz 0,3% w przypadku kredytowych,
  • opłata systemowa pobierana przez organizacje płatnicze takie jak VISA lub Mastercard.

To, ile kosztuje terminal płatniczy, zależy zatem od szeregu czynników. Zwykle całkowity koszt stacjonarnego terminala płatniczego to ok. 0,5–0,7% wartości transakcji.

Z nieco większymi obciążeniami musimy się liczyć, gdy zdecydujemy się na mobilny terminal płatniczy. W tym przypadku prowizje i inne koszty, z którymi wiąże się terminal płatniczy, mogą sięgać nawet 1,4–1,7% wartości transakcji. Jednak w przypadku, gdy nasi pracownicy pobierają opłaty poza lokalem firmy, jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ pozwala na zbudowanie wizerunku nowoczesnej firmy, która dba o klienta.

Polska Bezgotówkowa – darmowe terminale przez pięć miesięcy

Cena, którą musimy ponieść za terminal płatniczy, może być jednak zerowa. Doskonałym tego przykładem jest program Polska Bezgotówkowa stworzony przez wystawców kart i agentów rozliczeniowych, a także Związek Banków Polskich. Przystępując do tego programu, zyskujemy określone profity.

Program Polska Bezgotówkowa kierowany jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Jest on doskonałym rozwiązaniem, gdy dopiero rozpoczynamy sprzedaż z opłatą w formie bezgotówkowej. Aby skorzystać z programu Polska Bezgotówkowa, musimy podpisać umowę z bankiem lub agentem rozliczeniowym (takim jak np. eService).

Niezwykle ważne jest to, że uczestnictwo w programie nie wiąże się z żadnymi opłatami. W ramach Polski Bezgotówkowej każdy przedsiębiorca uzyskuje zwolnienie z kosztów korzystania z terminala płatniczego na okres do pięciu miesięcy i kwoty obrotów nieprzekraczającej 42 tys. zł (gdy jest ona we wskazanym okresie wyższa, agent rozliczeniowy naliczy nam opłaty). Takie zwolnienie dotyczy transakcji realizowanych przy pomocy kart VISA oraz Mastercard.

Warunkiem przystąpienia do programu jest nieposiadanie terminala płatniczego w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Do zwolnienia z opłat kwalifikuje się przy tym maksymalnie jeden terminal płatniczy. Wyjątkiem są tutaj tylko przedsiębiorcy działający w ramach sektora transportowego (z wyłączeniem taksówek), dla których przewidziane zostało maksymalnie 20 szt. darmowych terminali na okres pięciu miesięcy. Pozwala to na szybkie rozwinięcie nowej działalności.