Terminal POS – co to jest, jak działa?

Blog featured image

Terminal POS (ang. Point of Sale – punkt handlowy) to już codzienność. Jest urządzeniem umożliwiającym dokonywanie transakcji bezgotówkowych, np. kartą płatniczą, ale również urządzeniami mobilnymi, jak smartfony czy smartwatche oraz przy wykorzystaniu BLIKa. Można z niego korzystać praktycznie w każdym sklepie czy punkcie usługowym. Umożliwia także płatności za usługi w gabinetach lekarzy czy na siłowniach, gdzie pobierają je trenerzy personalni. Odpowiadamy na pytania czym jest, jak działa i dlaczego warto wybrać to urządzenie.

Czym jest terminal POS?

Na wstępie warto wiedzieć, czym jest terminal POS. To podstawowy i znany większości klientów stacjonarny terminal płatniczy o niewielkich wymiarach, zasilany prądem. Wyposażony został w klawiaturę do wpisywania numeru PIN. Drukuje także potwierdzenia i wyświetla informacje na niewielkim ekranie. 

Najczęściej spotykany jest przy stanowiskach kasowych. Dzięki niemu można dokonać zakupu za pomocą większości kart płatniczych oraz urządzeń mobilnych (telefonów lub smartwatchów). To rozwiązanie ułatwiające klientom dokonywanie płatności bezgotówkowych w praktycznie wszystkich punktach usługowych czy sklepach.

Jak działa terminal POS?

Wiesz już czym jest terminal POS, możemy więc dokładnie omówić jak działają te urządzenia. Terminale POS są bardzo popularne i wygodne. Ich używanie jest proste – poniżej przedstawiamy krótką instrukcję. 

 1. Klient przykłada do terminala kartę lub urządzenie mobilne (telefon lub smartwatch).
 2. Terminal POS łączy się z pomocą centrum autoryzacyjnego z wydawcą karty.
 3. Potwierdza stan konta płacącego i możliwość zrealizowania płatności.
 4. Jeśli klient ma środki, następuje autoryzacja danej transakcji POS. Jeśli klient nie ma środków, terminal informuje o tym kasjera.
 5. Po autoryzacji transakcji kwota jest pobierana z konta klienta i przekierowywana na konto sprzedawcy w punkcie handlowym lub usługowym.

Rodzaje – terminale POS

Terminale POS mogą łączyć się z centrum autoryzacyjnym za pośrednictwem łącza telekomunikacyjnego, sieci komórkowej bądź przez internet. 

Tradycyjny, stacjonarny model można zastąpić terminalem mobilnym (mPOS), który stanowi jego wariację. Taki sprzęt często jest mniejszy i zasilany baterią, są także modele ze stacją bazową. Dzięki karcie SIM, łączność odbywa się przez Wi-Fi lub GPRS. To urządzenie idealne do mobilnych biznesów, w których trzeba podejść lub podjechać do klienta. Często widzimy takie terminale POS w restauracjach, taksówkach czy u kurierów. 

Terminal mPOS może wyglądać jak niewielka skrzynka łącząca się ze smartfonem sprzedawcy. Można również postawić na urządzenia bezobsługowe, instalowane w miejscach, w których klient sam może się obsłużyć. Są to m.in. automaty z napojami, słupki parkingowe czy kasy na myjniach.

Dodatkowe funkcje terminali POS

Terminale POS mogą sprawić, że w danym punkcie handlowym zwiększy się poziom zadowolenia klientów, którzy będą mogli korzystać z nowoczesnych metod płatności, ale także zyskają dostęp do dodatkowych funkcji.  To z kolei bezpośrednio wpływa na zyski dla biznesu. 

Terminal POS jest urządzeniem, który może generować kody do doładowania telefonu komórkowego. Ma również funkcję cashback, dzięki czemu klienci będą mogli wypłacać pieniądze w gotówce przy okazji zakupów dokonywanych kartą. 

Jeśli natomiast w danym sklepie czy punkcie często pojawiają się cudzoziemcy, warto zwrócić uwagę na funkcję DCC (ang. Dynamic Currency Conversion). Dzięki niej możliwe jest przeliczanie kwoty zakupu w złotówkach na walutę, z której korzysta klient już na etapie płatności.

Co ciekawe, terminale POS mogą również przyjmować opłaty za rachunki, co sprawdza się szczególnie jeśli z danego punktu często korzystają osoby starsze, które preferują tę metodę ich opłacania, a nie znają się one na płatnościach internetowych. 

Dlaczego warto posiadać terminal POS?

Gdy już dokładnie wiesz, czym jest terminal POS, możemy przejść do omówienia głównych zalet tego typu urządzeń.

 • Terminale POS są przede wszystkim bezpieczne. Zapewnia to zgodność urządzenia ze wszystkimi standardami bezpieczeństwa oraz kodowanie danych transakcji protokołem SSL.
 • Przyciągają klientów i pozwalają dotrzeć do większej ich liczby. To przy okazji zwiększa konkurencyjność Twojego biznesu.
 • Terminale POS są wygodne dla kasjerów i łatwe w obsłudze, a klienci są rozliczani szybko i w prosty sposób.
 • Mają przyjazny w obsłudze i klarowny interfejs.
 • Pomagają oszczędzać, ponieważ operowanie gotówką jest bardziej ryzykowne przy odliczaniu reszty. To zauważalnie zmniejsza liczbę pomyłek i braki w kasach.
 • Terminale POS zmieniają wizerunek Twojego biznesu na nowoczesny. Możliwość przeprowadzania transakcji bezgotówkowych to już codzienność, większość klientów nie wyobraża sobie sytuacji, kiedy nie może zapłacić kartą czy urządzeniem mobilnym.

Czy można otrzymać terminal POS za darmo?

Jest to możliwe dzięki programowi Polska Bezgotówkowa. Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna swoją karierę lub przyjmowanie płatności, może skorzystać ze 100% dofinansowania do wszelkich opłat związanych z posiadaniem urządzenia. Oznacza to, że abonament i prowizja do wartości transakcji równej 100 000 zł wynosi 0 zł.