Cashback - wypłata gotówki w sklepie

Blog featured image

Cashback zyskuje coraz większą popularność wśród konsumentów na całym świecie. Chociaż pierwotnie kojarzony był z systemem premiowania klientów w sklepach internetowych, obecnie częściej można spotkać się z nim jako formą wypłaty pieniędzy. Dziś coraz mniej osób ma przy sobie gotówkę, ponieważ płatność kartą to dla wielu klientów opcja wygodniejsza i szybsza. Zdarzają się natomiast sytuacje, gdy jest ona potrzebna. Co jednak zrobić, kiedy portfel świeci pustkami, a w pobliżu nie ma bankomatu? Na pomoc przychodzi cashback, który umożliwia wypłatę gotówki w sklepie. 

Co to jest cashback?

Usługa cashback funkcjonuje w Polsce od 2006 r. i pozwala na wypłatę gotówki w różnych placówkach handlowo-usługowych, co stanowi świetną alternatywę dla bankomatów. Można z niej skorzystać przy transakcjach kartą lub innych formach transakcji bezgotówkowych, wypłacając pieniądze w sklepie spożywczym, hotelu, stacji benzynowej, czy drogerii. Cashback w ramach usługi bankowej jest dostępny zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Dedykowany jest przede wszystkim kartom debetowym. Istnieje jednak możliwość wypłaty gotówki przy dokonywaniu płatności kartą kredytową. Z badań Fundacji Polska Bezgotówkowa wynika, że aż 68% Polaków słyszało o cashback, a co trzeci badany miał już okazję z niej skorzystać.

Jak działa cashback?

Usługa cashback jest genialna w swej prostocie. Można z niej skorzystać podczas standardowych zakupów. Wystarczy poinformować kasjera o chęci wypłaty gotówki przed dokonaniem zapłaty. Należy podać kwotę, jakiej potrzebujemy i zostanie ona doliczona do naszego rachunku. Następnie dokonujemy płatności przy pomocy terminala płatniczego, a kasjer wydaje nam gotówkę do ręki wraz z paragonem i potwierdzeniem wypłaty. Większość czynności dokonuje sprzedawca, dlatego usługa jest wygodna dla klienta i pozwala na oszczędność czasu. 

Gdzie można skorzystać z usługi cashback? 

Cashback dostępny jest w placówkach oznakowanych odpowiednią naklejką (logo MasterCard Cashback lub Visa Cashback), umieszczoną najczęściej przy kasie lub na drzwiach wejściowych. Dodatkowo można zawsze dopytać o usługę kasjera.  

Jaką kwotę można wypłacić w usłudze cashback?

Od 2022 r. jednorazowo w ramach cashbacku można wypłacić maksymalnie 1000 zł. Wcześniej limit stanowił 300 zł przy pomocy kart Visa i do 500 zł za pomocą kart Mastercard. Nie ogranicza nas natomiast ilość takich operacji w ciągu dnia. Co ciekawe, nie musimy wybierać zaokrąglonych kwot, jak 50 czy 100 zł. To niewątpliwa zaleta w porównaniu z bankomatami. 

Należy natomiast pamiętać, że poszczególne placówki mogą mieć własne ograniczenia i limity. Czasem sklepy wypłacają pieniądze z usługi cashback dopiero, gdy transakcja przekroczy określoną sumę. Kasjer ma prawo również odmówić wypłaty, jeśli nie będzie posiadał w kasie wystarczającej ilości gotówki. 

Czy usługa cashback jest płatna?

W większości banków cashback jest bezpłatny. Oczywiście występują wyjątki uzależnione chociażby od typu konta osobistego. Tam, gdzie usługa jest płatna, koszt jednorazowej wypłaty wynosi od 50 gr do 2 zł. W tym aspekcie warto brać pod uwagę wszelkie aktualizacje tabeli opłat i prowizji. Punkty handlowo-usługowe nie pobierają dodatkowych opłat za wypłatę gotówki.

Czy cashback jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo usługi cashback jest podobne jak przy wypłacie środków z bankomatu. Funkcjonalność ta jest zapewniana i nadzorowana przez największe instytucje finansowe oraz płatnicze. Ostatecznie to klient autoryzuje transakcję m.in. poprzez podanie kodu PIN. Ewentualną reklamację można złożyć wykorzystując potwierdzenie z terminala płatniczego lub historię rachunku bankowego. Zawsze istnieje potencjalna szansa na wyłudzenie lub kradzież, jednak dotyczy to wszystkich sytuacji, w których wykorzystywana jest karta płatnicza. Trudno się spodziewać nieuczciwych praktyk ze strony banku czy też sklepu, stąd ogólne ryzyko należy określić jako bardzo niskie. 

Dlaczego warto korzystać z usługi cashback?

Szereg zalet oraz szeroka dostępność usługi cashback sprawiły, że wielu Polaków przekonało się do tego rozwiązania i zaczęło z niego korzystać. Często dużo łatwiej jest znaleźć punkt oferujący cashback, niż bankomat, czy oddział swojego banku. Na terenie kraju jest ponad 280 tysięcy placówek oferujących tę usługę. Brak konieczności poszukiwania bankomatu zapewnia także oszczędność czasu. 

Usługa ta może okazać się również bardziej opłacalna. Przeważnie jest ona darmowa, a potencjalna opłata za transakcję jest niska w porównaniu do niektórych prowizji związanych z wypłatą gotówki z bankomatu innego banku. Ponadto możemy wypłacić nierówną kwotę pieniędzy, w niektórych sklepach już od 1 gr. 

Niemniej jednak nie ma rozwiązań idealnych, ale usługa charakteryzuje się zdecydowanie większą liczbą zalet niż wad. Cashback to wygoda i oszczędność czasu. W jednym miejscu możemy bowiem zrobić zakupy, zapłacić za nie kartą i przy okazji wypłacić też pieniądze. Podczas gdy coraz mniej osób nosi przy sobie gotówkę, cashback stanowi znakomitą alternatywę wobec bankomatów, kiedy staje się ona potrzebna.