Najpopularniejsze metody płatności w internecie

Blog featured image

Płatności internetowe stały się nieodłączną częścią naszej codziennej aktywności w sieci. Wielu z nas korzysta z nich ze względu na wygodę i bezpieczeństwo, które oferują nam podczas płacenia za usługi lub zakupy w sklepie internetowym. Polacy chętnie korzystają z innowacyjnych rozwiązań – od szybkich przelewów elektronicznych po nowoczesne portfele cyfrowe. Które metody płatności w Polsce są najpopularniejsze?

Te nowoczesne metody płatności cieszą się największym uznaniem

Społeczeństwo coraz chętniej wybiera nowoczesne metody płatności. Według międzynarodowego badania ,,Postawy wobec form płatności”, przeprowadzonego i zleconego przez eService, płatności elektroniczne dominują wśród Polaków jako preferowany sposób finalizacji transakcji zarówno w tradycyjnych sklepach, jak i podczas zakupów w internecie. Ponad połowa respondentów zapłaciła za ostatnie zakupy kartą, telefonem lub innym urządzeniem mobilnym. W odpowiedzi na podobne pytanie o ostatnią płatność za zakupy w internecie tylko 9% respondentów wskazało, że zapłaciło gotówką przy odbiorze.

W badaniu eService mogliśmy również poznać zróżnicowane preferencje metod płatności online osób z innych krajów. W państwach jak Hiszpania (59%), Wielka Brytania (55%), Meksyk (52%), Irlandia (49%) i Portugalia (42%), to karty kredytowe są wybierane najczęściej. Natomiast portfele cyfrowe cieszą się dużą popularnością w Niemczech (54%) oraz jako nowoczesne rozwiązanie ponownie chętnie wybierane są przez Hiszpanów (31%), Portugalczyków (29%) i Irlandczyków (25%).

W Polsce te preferencje okazały się nieco inne. Karty kredytowe wybrało 16% respondentów, co czyni tę metodę mniej popularną formą płatności w internecie. Oprócz tego, tylko 6% Polaków wybiera opcję cyfrowego portfela. Częściej sięgają natomiast po alternatywne metody płatności, takie jak generowanie kodów za pomocą systemu BLIK, który stanowi wybór dla 32% badanych – lub z szybkich przelewów preferowanych przez 16% osób.

Interesującym zjawiskiem jest to, że niektóre narody wciąż związane są z bardziej tradycyjnymi metodami płatności w sieci. Na przykład Bułgarzy (25%) i Słoweńcy (19%) nadal wybierają płatność gotówką przy odbiorze zamówienia, podczas gdy Meksykanie (25%), Portugalczycy (20%) i Czesi (14%) bardziej ufają tradycyjnym przelewom bankowym, co odznacza się na tle innych państw.

Najpopularniejsze metody płatności – ich zalety oraz wady

Metody płatności w internecie mają wiele cech, które wpływają na ich wybór przez użytkownika. Poniżej omawiamy ich poszczególne rodzaje oraz zalety i wady:

  • Karta kredytowa lub debetowa to jedna z najpopularniejszych metod płatności w Polsce. Cechuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, ponieważ do wykonania płatności musimy podać szczegółowe dane naszej karty – jej 16-cyfrowy numer, imię, nazwisko, datę ważności i indywidualny kod CVV lub CVC. Taka weryfikacja ogranicza ryzyko nieautoryzowanych transakcji i kradzieży gotówki z naszego konta. Dodatkowo podczas płatności często wymagane jest również potwierdzenie jej kodem SMS lub PIN w aplikacji mobilnej banku. Jedyna trudność tego rozwiązania polega na potrzebie skrupulatnego sprawdzania poprawności wpisania swoich danych z karty podczas dokonywania zakupu przez użytkownika.
  • Szybkie płatności elektroniczne, znane również jako "Pay-by-link” to najczęściej wykorzystywana metoda płatności wśród klientów e-commerce. Proces ten jest niezwykle prosty – po dokonaniu zakupów w sklepie internetowym, zostajemy przekierowani na stronę z listą banków. Następnie wybieramy ten, w którym mamy konto i zostajemy automatycznie przeniesieni na jego stronę, gdzie możemy się zalogować. Dane dotyczące płatności będą już automatycznie wypełnione i gotowe do zatwierdzenia. Pozwala to od razu autoryzować płatność i skrócić czas dostawy zakupionego przez nas towaru, ponieważ sprzedawca błyskawicznie zostaje powiadomiony o wniesieniu przez nas opłaty. Warto jednak zachować ostrożność i sprawdzać adresy stron internetowych, na której dokonujemy transakcji. Zmniejszamy w ten sposób ryzyko udostępnienia naszych danych wrażliwych oszustom podszywającym się pod dany sklep lub witrynę.
  • Cyfrowe portfele Apple Pay lub Google Pay to kolejne nowoczesne metody płatności, które cieszą się rosnącą popularnością. Są to aplikacje do płatności mobilnych, z którymi można połączyć swoją kartę kredytową lub debetową. Umożliwia to płacenie za zakupy online z poziomu urządzenia mobilnego – można zrobić to na stronie internetowej sklepu lub zbliżeniowo w punkcie stacjonarnym. W przypadku Apple Pay transakcje potwierdza się swoim odciskiem palca (TouchID) lub rozpoznaniem naszej twarzy przez urządzenie (FaceID), a korzystając z Google Pay należy ją potwierdzić kodem SMS. Metody są wygodne i co najważniejsze, eliminują potrzebę posiadania przy sobie karty płatniczej. Niestety nie wszyscy sprzedawcy online akceptują portfele cyfrowe, co może ograniczać dostępność tej metody.
  • System BLIK jest zdecydowanie jedną z najpopularniejszych metod płatności wybieranych przez młodych Polaków. Opiera się na prostym, ale efektywnym mechanizmie działania. Po wybraniu tej metody płatności w sklepie internetowym, generujemy w aplikacji mobilnej banku sześciocyfrowy kod BLIK, który należy wpisać na witrynie – a następnie swoim PINem potwierdzić transakcję w aplikacji. Kod jest jednorazowy i wyświetlany przez określoną ilość czasu. Sama metoda jest błyskawiczna i bezpieczna, gdyż nie musimy udostępniać naszych danych z karty płatniczej. Należy jednak uważać na próby wyłudzeń i nie udostępniać nikomu niepowołanemu swojego wygenerowanego kodu BLIK.
  • PayPal to rozwiązanie płatnicze oferowane w szczególności przez sklepy internetowe działające na wielu rynkach jednocześnie. Jego użytkownicy mogą powiązać swoją kartę kredytową lub kartę debetową z kontem PayPal i doładować je. Jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie, ponieważ podczas transakcji online dane płatnicze klienta pozostają poufne. Co więcej, PayPal zapewnia program ochrony kupującego, dlatego w przypadku otrzymania uszkodzonego produktu, gwarantuje rozpatrzenie sprawy i pomoc w uzyskaniu zwrotu pieniędzy. Niestety stwarza to również ryzyko nadużyć ze strony klientów, co jest ważną informacją dla firm pozwalających na tę metodę płatności. 
  • Płatności za pośrednictwem szybkich przelewów bankowych to rozwiązanie pozwalające wysłać pieniądze w możliwie jak najkrótszym czasie bezpośrednio na rachunek adresata. Szybki przelew, inaczej natychmiastowy lub ekspresowy, można wykonać w każdym momencie doby – nawet poza godzinami pracy naszego banku. Ich wadą jest zazwyczaj opłata i prowizja od transakcji, która różni się w zależności od instytucji.
  • Płatność za pobraniem szczególnie popularna jest przy odbiorze osobistym zamówienia. To powszechnie stosowany sposób opłacania zakupów, zwłaszcza jeśli klient obawia się przedpłaty lub nie ma konta bankowego. Klienci korzystający z tej metody mają możliwość zapłacenia za zamówienie kartą lub gotówką w momencie, gdy dostarcza je do nich kurier lub odbierają je osobiście. Należy mieć jednak na uwadze, że dostawca nie zawsze będzie miał przy sobie gotówkę do wydania nam dokładnej reszty.

Czy istnieją lokalne metody płatności w Polsce?

Lokalne metody płatności w Polsce istnieją i cieszą się rosnącą popularnością wśród użytkowników nowoczesnych metod płatności. Jednym z przykładów jest omówiony wyżej system BLIK, który zdobył szerokie uznanie w kraju zwłaszcza wśród młodych Polaków. Umożliwia szybkie i bezpieczne płatności zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych.

Inną lokalną metodą płatności są Przelewy24 i PayU, będący operatorami płatności internetowych. Jako bramka płatnicza, pozwalają realizować przelewy online z różnych bankowych kont lub za pomocą wybranych aplikacji. To wygodne i popularne rozwiązanie w Polsce, gwarantujące szybkie płatności za zakupy w sklepach internetowych oraz opłacanie rachunków.

Dodatkowo polskie banki oferują tradycyjne przelewy bankowe, które wciąż pozostają popularnym wyborem dla wielu użytkowników. Te lokalne metody płatności zapewniają klientom szereg opcji i możliwość wyboru najbardziej preferowanego sposobu, odpowiadającego naszym indywidualnym potrzebom.

Czy najpopularniejsze oznacza najbezpieczniejsze?

Chociaż najpopularniejsze metody płatności stały się nimi dzięki swojej łatwości obsługi i szybkości – to bezpieczeństwo tych rozwiązań może mieć różny poziom. Częstość ich użytkowania sprawia, że hakerzy i cyberprzestępcy opracowują coraz to nowsze sposoby oszustw lub kradzieży naszych danych płatniczych. Z tego powodu należy zachować czujność i nie dać się skusić podejrzanie niskimi cenami produktów oraz brakiem potrzeby zatwierdzenia regulaminu sklepu internetowego, czy przeczytania informacji o sposobie dostawy.

Zaleca się także unikanie korzystania z publicznych sieci WiFi podczas transakcji online oraz sprawdzanie, czy odwiedzana przez nas witryna posiada certyfikat SSL – będący gwarancją zachowania prywatności naszych informacji finansowych. Rozpoznać go można po adresie witryny internetowej, który powinien zaczynać się od „https://”. Oprócz tego, nasz komputer lub urządzenie mobilne powinno posiadać aktualną wersję programu antywirusowego oraz oprogramowania, co pozwoli zmniejszyć ryzyko ataku na nasze dane wrażliwe.

Ważne, by klienci zawsze zachowali ostrożność i rozumieli, jakie mechanizmy bezpieczeństwa oferują dane metody płatności w internecie. Warto korzystać z dodatkowych zabezpieczeń i dwuskładnikowych autoryzacji, które umożliwiają nam nowoczesne metody płatności. Dzięki świadomości zalet i wad określonych sposobów transakcji, możemy łatwo dostosować ich wybór do swoich własnych preferencji.