Czym są e-portfele?

Blog featured image

Płatności bezgotówkowe z roku na rok zyskują coraz większe grono zwolenników. Wykorzystywane są do nich już nie tylko konta internetowe, telefony z aplikacją mobilną i karty płatnicze. Ciekawym rozwiązaniem jest również wirtualny portfel. Portfel internetowy to cyfrowy odpowiednik tradycyjnego portfela, w którym przechowujemy monety, banknoty i karty płatnicze. To konto założone w zewnętrznych przedsiębiorstwach zajmujących się płatnościami online, zasilone określoną sumą środków, które może służyć do dokonywania różnych transakcji w sieci.

Jak stworzyć własny e-portfel?

Stworzenie własnego e-portfela nie jest trudne. Wystarczy założyć konto na platformie oferującej tego typu rozliczenia. Następnie podczas logowania się na komputerze lub urządzeniu przenośnym należy podać adres e-mail i hasło, a potem dokonać autoryzacji przy użyciu ustalonego wcześniej kodu. Elektroniczny portfel pozwala na wydanie tylu środków, ile rzeczywiście znajduje się na koncie. Przy kwocie do zapłaty wyższej niż dostępne saldo możliwe jest dokonanie dodatkowej płatności przez elektroniczny portfel, ale z wykorzystaniem innych instrumentów płatniczych.

Ważne funkcje e-portfeli

Portfel cyfrowy to wirtualne konto, za pomocą którego możliwe są nie tylko zapłata za zakupy, wpłata i wypłata środków. Oferuje on również szereg innych funkcji, takich jak podpięcie karty płatniczej, transferowanie środków między użytkownikami czy też obrót kryptowalutami. Warto wiedzieć, że elektroniczne portfele mają zasięg globalny, są one bowiem obsługiwane w ponad 200 krajach. Z e-portfeli, ze względu na szereg udogodnień, korzystają nie tylko osoby fizyczne, ale również firmy.

Jakie są zalety e-portfeli dla klientów i firmy?

E-portfele mają wiele zalet, dzięki którym zyskują popularność wśród klientów sklepów internetowych. Po pierwsze – zapewniają wygodę wykonywania transakcji. Klienci nie muszą dzięki nim wpisywać wielokrotnie szeregu danych niezbędnych do autoryzacji. Przykładowo, jeśli do e-portfela podpięta jest karta płatnicza, przy transakcji nie jest konieczne podawanie za każdym razem kodu CVV/CVC. Wystarczy uzupełnić te dane jednorazowo, w trakcie rejestracji.

Drugą ważną zaletą, którą wyróżnia się e-wallet, jest bezpieczeństwo środków jego użytkowników. Firmy zewnętrzne prowadzące portfele wirtualne dbają o to, by zapewnić swoim klientom wielowarstwowe zabezpieczenia. Dotyczą one nie tylko rejestracji (podczas której każdy użytkownik podlega szczegółowej weryfikacji tożsamości), ale również zatwierdzania transakcji przez logowanie oraz podanie kodu weryfikacyjnego. Ponadto w trakcie realizacji transakcji nie dochodzi do przekazania danych poufnych, stąd też nie jest możliwa kradzież informacji.

Równie istotne jest to, że założenie e-portfela i jego prowadzenie dla klientów w większości przypadków darmowe. Wszystkie przelewy w e-portfelu dokonywane są bowiem w czasie rzeczywistym, a przy płatnościach za produkty i usługi opłaty z nimi związane są przenoszone na sprzedawców. Niektóre z platform pobierają jedynie prowizję za przelewy dokonywane między e-portfelami czy też przewalutowanie. Klienci e-sklepu nie muszą zatem obawiać się dodatkowych kosztów, a w zamian otrzymują możliwość szybkiego sfinalizowania swoich transakcji online.

Na rynku możemy spotkać całą gamę e-portfeli. Najpopularniejsze z nich, zajmujące także czołowe pozycje w rankingach klientów z Polski, to PayPal, G Pay oraz Apple Pay. Taki portfel online zapewnia sprawną i bezpieczną transakcję. Udostępniając w swoim sklepie płatność przy wykorzystaniu e-portfeli, możemy zwiększyć obroty i poprawić płynność finansową. Konsumenci i firmy, które dokonują zakupów online, coraz częściej używają do rozliczeń tego typu wirtualnych form płatności, dlatego wybierają sklepy, które zapewniają taką możliwość.