Kod CVC i kod CVV na karcie. Czym są i co oznaczają?

Blog featured image

Kody CVC i CVV na karcie - po co są i co oznaczają?

Zakupy online i płatności bezgotówkowe stały się naszą codziennością. Razem z ich rosnącą popularnością, kluczową kwestią stało się również bezpieczeństwo naszych danych płatniczych. Czy podczas dokonywania zakupów w Internecie zostaliście kiedyś spytani o kod CVC i CVV lub zastanawialiście się, co oznaczają te trzy ostatnie cyfry na tylnej stronie karty płatniczej? Mają one ogromne znaczenie dla ochrony naszych finansów.

Czym jest i jak rozpoznać kod CVC na swojej karcie?

Kod CVC karty (Card Verification Code) to zwykle trzy lub czterocyfrowy numer znajdujący się na odwrocie naszego instrumentu płatniczego. Stanowi on dodatkową warstwę zabezpieczeń karty płatniczej, mającą na celu potwierdzenie, że osoba posługujące się nią jest jej prawowitym właścicielem.

Gdzie dokładnie znajduje się kod CVC? Rozpoznanie kodu CVC na karcie jest proste – wystarczy ją odwrócić i zlokalizować trzy ostatnie cyfry drukowane zazwyczaj obok podpisu po prawej stronie lub w niewielkim kwadracie. Ich umieszczenie na rewersie karty zmniejsza ryzyko uzyskania dostępu do naszych danych przez osoby niepożądane.

Musimy pamiętać, że kod CVC jest ważny dla celów bezpieczeństwa i zwykle nie jest przechowywany w żadnej bazie danych, co sprawia, że jest trudniejszy do skradzenia przez potencjalnych oszustów.

Co to kod CVV i do czego służy

Kod CVV na karcie (Card Verification Value) i kod CVC to dokładnie to samo. Różnica w nazwie kodu wynika ze specyfiki nomenklatury wydawców kart płatniczych. Nazwa kodu weryfikacyjnego kart Visa to CVV a kart Mastercard to właśnie CVC. W obu przypadkach jest to trzycyfrowy numer umieszczony na tylnej stronie instrumentu płatniczego, obok miejsca podpisu.

Zarówno kod CVV, jak i CVC są niezbędnym środkiem bezpieczeństwa, który służy weryfikacji i potwierdzeniu, że osoba dokonująca zakupów w Internecie lub telefonicznie ma kartę fizycznie przy sobie. Oprócz kodu, podczas finalizowania zakupów online za pomocą swojej karty płatniczej bank potrzebuje również informacji takich jak: imię i nazwisko płatnika, numery karty oraz jej termin ważności.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Wprowadzenie kodów CVV/CVC miało na celu zwiększenie bezpieczeństwa transakcji online oraz minimalizację ryzyka nieuprawnionego użycia danych karty płatniczej. Dzięki wprowadzeniu tych trzech cyfr nadrukowanych na jej odwrocie, nawet jeśli ktoś pozna nasze podstawowe informacje bankowe – stają się one mniej użyteczne.

Kod CVV/CVC należy zachować w poufności. Nie zaleca się również jego zdrapywania, ponieważ jeśli zapomnimy treść cyfr, uzyskanie nowych będzie wiązało się z potrzebą zamówienia kolejnej karty płatniczej.

Kody CVC/CVV na karcie – jak się nimi posługiwać

Kod CVV i kod CVC – kilka wskazówek dotyczących właściwego korzystania z nich:

  • Zarówno kod CVV, jak i kod CVC jest tak samo ważny, jak numer karty płatniczej. To poufna informacja, której nie należy udostępniać osobą niepowołanym, przechowywać w niezabezpieczonych miejscach, ani wysyłać drogą elektroniczną.
  • Jeśli musisz zapisać swój kod CVV/CVC w celu pamięciowym, wybierz bezpieczne miejsce, takie jak sejf lub zabezpieczony notatnik. Upewnij się, że jest on niedostępny dla osób niepożądanych.
  • Zakupy online należy robić u zaufanych sprzedawców internetowych. Przed wpisaniem danych bankowych, należy mieć pewność, że transakcja przebiega za pośrednictwem szyfrowanego połączenia.
  • Podczas dokonywania płatności, sprawdź, czy podajesz poprawny kod CVV/CVC. Błędne wpisanie go może prowadzić do opóźnienia i odrzucenia transakcji.
  • Jeśli przeglądarka internetowa proponuje zapamiętanie wprowadzanego kodu CVC/CVV dla wygody i szybkiego wprowadzania – nie należy tego robić. Może to stwarzać ryzyko nieuprawnionego dostępu do tych danych.

Jak sprawdzić kod CVV bez karty?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić kod CVV bez karty, to niestety jest to niemożliwe. Kod CVV karty jest elementem bezpieczeństwa, dlatego nie jest przechowywany w żadnych bazach danych, ponieważ ma na celu uniemożliwienie oszustom zdobycie go bez fizycznego dostępu do karty.

W przypadku utraty lub kradzieży karty płatniczej zawsze należy jak najszybciej skontaktować się z odpowiednim bankiem lub instytucją finansową. Po zweryfikowaniu naszej tożsamości i zarejestrowaniu zgłoszenia, bank trwale zablokuje naszą kartę i wyda nową, na której będzie zamieszczony inny kod zabezpieczający CVV/CVC.