Karta debetowa a kredytowa - na czym polega różnica?

Blog featured image

Karta kredytowa a debetowa - wyglądają podobnie i obie pozwalają na płatności za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych. Jakie są różnice? Jak się okazuje wpływają one na koszty użytkowania czy sposób rozliczenia. 

Karta debetowa a kredytowa - na czym polega różnica?

Według danych z banków, na koniec czerwca 2022 r. na polskim rynku znajdowało się 43,9 mln kart płatniczych. To najchętniej wybierany środek płatniczy, co potwierdzają międzynarodowe badania ,,Postawy wobec form płatności” zlecone przez eService. 62% polskich konsumentów woli płacić za zakupy w tradycyjnych sklepach za pomocą płatności elektronicznych, np. kartą płatniczą. Spróbujmy więc odpowiedzieć: co to jest karta kredytowa a debetowa?

Karta kredytowa umożliwia korzystanie ze środków bankowych, które są udostępnione w ramach określonego limitu kredytowego. Związany jest z nią okres bezodsetkowy, dzięki czemu usługa jest niemal darmowa. Karta debetowa pozwala wykorzystywać środki zgromadzone na koncie bankowym, czyli własne pieniądze. 

Karta kredytowa a debetowa - wygląd - karta kredytowa i debetowa mają zazwyczaj podobny wygląd zewnętrzny. Zwykle są plastikowe, w formacie kart płatniczych, często mają standardowe wymiary i kształt. Na przedniej stronie karty znajduje się nazwa banku lub instytucji finansowej, logo sieci płatniczej (np. Visa, Mastercard), a także numer karty, jej data ważności i imię właściciela. Na odwrocie często znajduje się pole na podpis, pas kodu kreskowego oraz numer telefonu w przypadku zgubienia lub kradzieży karty. Szczegóły wyglądu mogą się różnić w zależności od emitenta karty i kraju, ale karty kredytowe i debetowe wizualnie są zazwyczaj podobne. 

Czym jest karta kredytowa i jak działa

Karta kredytowa a karta debetowa różnią się sposobem rozliczenia. Karta kredytowa służy do obsługi limitu kredytowego przyznanego przez bank. Jest to rodzaj produktu kredytowego, za pomocą którego zaciąga się zobowiązanie podobnie jak w przypadku pożyczki gotówkowej czy kredytu hipotecznego. Nie jest ona powiązana z kontem osobistym, przez co może być wyrobiona w dowolnym banku, nie tylko tym, w którym mamy rachunek. Umożliwia zakupy w ramach przyznanego limitu, który jest odnawialny.

Po wykorzystaniu środków z karty, po spłacie zadłużenia będą one z powrotem do dyspozycji. To dodatkowe we źródło finansowania wydatków. Dzięki niemu nie trzeba ponownie wnioskować o przyznanie pożyczki. Zwykle taki „kredyt” jest nieoprocentowany, przez co darmowy. Warunkiem jest, by wykorzystane środki spłacić w tzw. okresie bezodsetkowym, który wynosi około 50-60 dni (w zależności od banku). Po tym czasie bank może zacząć doliczać odsetki.

Karta debetowa – co warto o niej wiedzieć

Omawiając różnicę karta debetowa a kredytowa, karta debetowa to karta płatnicza do rachunku bankowego. Posiada ją każdy właściciel konta osobistego. Służy do płatności bezgotówkowych, wypłat gotówki z bankomatów oraz wpłat gotówki na konto we wpłatomatach. 

Taką kartę można łatwo otrzymać, zakładając w banku rachunek osobisty lub firmowy. Można ją rozpoznać, ponieważ widnieje na niej nadrukowany napis „Debit”. 

Nazwa karty debetowej nawiązuje do nomenklatury księgowej. Debet to operacja, która obciąża rachunek (po łacinie nazwa lewej strony konta księgowego, która po polsku jest określana jako „Winien” – Wn). Ma to proste uzasadnienie, ponieważ karta debetowa pozwala na dokonanie operacji na rachunku bankowym, a następnie obciążenie go określoną kwotą.

Karta kredytowa a debetowa – najważniejsze różnice

Karta kredytowa a debetowa różnice –polegają one na tym, że każda z kart jest w inny sposób udostępniana klientowi oraz inaczej rozliczana i wiąże się z innymi opłatami. 

Karta debetowa a karta kredytowa różnice:

 • Z założenia karta debetowa służy do wydatkowania własnych środków już zgromadzonych na rachunku. Na takiej karcie można mieć uruchomiony debet, z którego również można korzystać za jej pomocą. Natomiast w przypadku karty kredytowej zawsze są to pieniądze należące do banku, które obciążają konto techniczne, należące do banku.
 • Otrzymanie karty kredytowej jest trudniejsze niż debetowej. Przy drugiej mamy do czynienia z kredytem, a karta jest tylko narzędziem, które pozwala z niego korzystać. By ją otrzymać należy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Na tej podstawie bank przyznaje określony limit środków, który można wykorzystać płacąc kartą. Im większa zdolność kredytowa, tym limit może być większy.
 • W przypadku karty debetowej najczęściej wszelkie transakcje gotówkowe i bezgotówkowe odbywają się bez prowizji. Może zostać ona jednak poniesiona za korzystanie z niektórych bankomatów. Karta kredytowa to pożyczenie pieniędzy od banku, więc jeśli nie spłaci się ich w odpowiednim terminie, wiąże się to z koniecznością zapłacenia procentów od kredytu. W transakcje bezgotówkowe są darmowe (w okresie bezodsetkowym), natomiast gotówkowe zwykle oznaczają koszty. Wypłata pieniędzy z bankomatu jest związana z prowizją. Warto sprawdzić, jakie jeszcze transakcje mogą być dodatkowo płatne. 

Jak ubiegać się o otrzymanie karty kredytowej lub debetowej

Nieważne czy to karta kredytowa a debetowa, ubieganie się o ich otrzymanie można podsumować w kilku ważnych krokach. 

 1. Określ swoje potrzeby: przed rozpoczęciem procesu aplikacyjnego zastanów się, czy potrzebujesz karty kredytowej czy debetowej, oraz jakiego rodzaju korzyści lub funkcje są dla ciebie istotne.
 2. Wybierz bank lub instytucję finansową: zidentyfikuj banki, które oferują karty kredytowe lub debetowe. Przeanalizuj różne oferty, warunki, opłaty i korzyści.
 3. Sprawdź swoją zdolność kredytową, np. korzystając z Biura Informacji Kredytowej (BIK), aby upewnić się, że nie ma nieprawidłowości.
 4. Wypełnij wniosek: po wybraniu odpowiedniej karty przejdź do wybranego banku lub wypełnij formularz online na stronie internetowej. Wniosek będzie wymagał podania danych osobowych, informacji finansowych, takich jak dochody i wydatki, a także innych szczegółów.
 5. Przejdź przez proces weryfikacji: po złożeniu wniosku bank może przeprowadzić weryfikację twoich danych. Czasami może być konieczne dostarczenie dodatkowych dokumentów, takich jak zaświadczenie o zarobkach, kopie dokumentów tożsamości itp.
 6. Oczekuj na decyzję: bank przeanalizuje twoją aplikację i podejmie decyzję.
 7. Aktywuj kartę - jeśli twoja aplikacja zostanie zatwierdzona, otrzymasz nową kartę kredytową lub debetową. 

Karta kredytowa – dla kogo?

Karta kredytowa a karta debetowa różnią się na tyle, że mogą z nich korzystać rożne grupy osób. Karta kredytowa jest skierowana przede wszystkim do tych, którzy mają dobrą historię kredytową lub ją dopiero budują. Regularne i terminowe spłacanie kwot z karty kredytowej skutecznie pomaga, co może wpłynąć na przyszłe kredyty hipoteczne lub inne zobowiązania.

To rozwiązanie dla osób potrzebujących elastyczności finansowej, ponieważ daje możliwość dokonywania zakupów lub płatności, nawet jeśli nie masz wystarczających środków na koncie bankowym.  To propozycja idealna także dla podróżujących. Niektóre karty oferują korzyści związane z podróżami, takie jak programy lojalnościowe linii lotniczych, ubezpieczenia podróżne czy preferencyjne stawki wymiany walut. 

Karta kredytowa jest dobra także dla korzystających z programów lojalnościowych. Umożliwia zbieranie punktów, które można wymienić na nagrody, vouchery czy inne korzyści. 

Karta kredytowa a karta debetowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty

Znając odpowiedź na pytanie co to jest karta kredytowa a debetowa, warto zastanowić się na co zwrócić uwagę przy wyborze oferty. 

Zalecamy szczególnie zapoznać się z:

 • Opłatami - sprawdź, jakie opłaty są związane z kartą, jak np. opłaty roczne za kartę, za wypłaty gotówki, za przekroczenie limitu, za opóźnione płatności itp.
 • Oprocentowaniem - jeśli rozważasz kartę kredytową, sprawdź oprocentowanie odsetek naliczanych w przypadku salda niespłaconego w terminie. Upewnij się, że oprocentowanie jest konkurencyjne i zrozumiesz, jakie będą finansowe skutki niewypłacalności.
 • Limitem kredytowym lub dostępnymi środkami - jeśli chodzi o kartę kredytową, dowiedz się o limicie kredytowym, czyli maksymalnej kwocie, jaką możesz wykorzystać. W przypadku karty debetowej sprawdź, jakie będą dostępne środki na koncie i czy odpowiadają twoim potrzebom.
 • Korzyściami i programami lojalnościowymi - niektóre karty oferują korzyści dodatkowe, takie jak programy lojalnościowe, zniżki na zakupy, ubezpieczenia podróżne, ochronę zakupów itp.
 • Warunkami płatności i rozliczeń - sprawdź, jakie są dostępne opcje płatności i rozliczeń. Czy możesz spłacać zadłużenie kredytowe w ratach, jakie są minimalne płatności, jak często będziesz otrzymywać wyciągi lub e-wyciągi, itp.
 • Bezpieczeństwo i ochronę - zwróć uwagę na środki bezpieczeństwa oferowane przez daną kartę, takie jak kod CVV/CVC, ubezpieczenia od utraty lub kradzieży karty, a także ochronę przed nieuprawnionym dostępem do konta.
 • Obsługą klienta - warto sprawdzić, jakie są opinie na temat obsługi klienta w danym banku lub instytucji finansowej. Ważne , by w razie potrzeby mieć łatwy dostęp do pomocy i wsparcia.

Karta kredytowa a debetowa – czy warto posiadać obie?

Posiadanie zarówno karty kredytowej, jak i debetowej ma swoje korzyści. Odpowiedź na pytanie czy warto mieć obie zależy od potrzeb i preferencji finansowych. 

Karta debetowa a kredytowa –zanim zdecydujesz, weź pod uwagę następujące czynniki:

 • Budowanie historii kredytowej - posiadanie karty kredytowej i odpowiedzialne korzystanie z niej może pomóc w budowaniu pozytywnej historii kredytowej.
 • Elastyczność finansowa - karta kredytowa może zapewnić większą elastyczność finansową niż karta debetowa. Daje możliwość dokonywania zakupów lub płatności, nawet jeśli nie masz wystarczających środków na koncie bankowym. Może to być przydatne w przypadku nagłych wydatków lub sytuacji, gdy potrzebujesz dodatkowego czasu na uregulowanie płatności.
 • Korzyści dodatkowe - karty kredytowe często oferują programy lojalnościowe, zniżki, ubezpieczenia podróżne, ochronę zakupów itp.
 • Kontrola wydatków - karta debetowa pozwala korzystać tylko ze środków dostępnych na koncie bankowym, co może pomóc w utrzymaniu lepszej kontroli nad wydatkami.
 • Opłaty i odsetki - warto uwzględnić opłaty i odsetki związane z kartą kredytową. Jeśli nie planujesz korzystać z odroczonych płatności i jesteś świadomy ryzyka zadłużenia, posiadanie tylko karty debetowej może pomóc w uniknięciu opłat i odsetek związanych z kartą kredytową.