Jak przyjąć płatność BLIKiem na terminalu? Sprawdź!

Blog featured image

Płatności BLIK to popularna, szybka, wygodna i bezpieczna forma dokonywania transakcji, szczególnie wśród przedstawicieli młodszego pokolenia. Można tak zapłacić w większości nowoczesnych terminali płatniczych. Jeśli chcesz być przedsiębiorcą, który wdraża rozwiązania usprawniające proces zakupowy, zaproponuj klientom możliwość skorzystania z nich i zobacz jak przyjąć płatność BLIKiem na terminalu.

Czym są płatności BLIK?

Zanim odpowiemy na pytanie jak przyjąć płatność BLIKiem na terminalu, sprawdźmy czym jest ten system. 

BLIK to nowoczesna metoda płatności bezgotówkowych. Transakcje odbywają się przy pomocy jednorazowych 6-cyfrowych kodów generowanych przez bankowe aplikacje mobilne. Wyjątkiem są czeki BLIK oparte o 9-cyfrowe kody. Po wyświetleniu w aplikacji, kod służy do akceptacji transakcji płatniczej. 

Dzięki niemu można zapłacić wygodnie, szybko i bezpiecznie poprzez terminal, wypłacić gotówkę w bankomacie czy szybko zapłacić za zakupy w sklepie online. Umożliwia również przesyłanie pieniędzy na numer telefonu, wpłaty we wpłatomatach i urządzeniach dualnych oraz wypłaty w niektórych terminalach płatniczych (BLIK cashback) bez konieczności używania karty płatniczej. 

Przyjmowanie płatności BLIK sprawia, że Twoi klienci płacą za zakupy i usługi wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej. Mogą to robić nie tylko „tradycyjnie”, poprzez wpisywanie sześciocyfrowego kodu z aplikacji, lecz także zbliżeniowo – przy pomocy smartfona (usługa dostępna w wybranych bankach). 

Biorąc pod uwagę rosnącą popularność BLIKa, udostępnienie tej formy płatności nie staje się już wyborem, a wręcz koniecznością, która niesie wiele korzyści. Ta metoda płatności przyciąga nowych konsumentów, którzy są nastawieni na innowacyjne rozwiązania technologiczne. W dodatku płatności dokonywane za pomocą telefonu są wygodnym narzędziem do zarządzania finansami osobistymi.

Jak włączyć płatności BLIK?

Jeśli chcesz  uruchomić przyjmowanie płatności BLIK, musisz skontaktować się z wybranym agentem rozliczeniowym. Wybierz najkorzystniejszego dla siebie dostawcę usług płatniczych, który przygotuje urządzenie do obsługi tego typu płatności. W ten sposób otrzymasz do dyspozycji tzw. terminal BLIK. Procedura jest prosta i odbywa się bez konieczności konfiguracji urządzenia czy włączania dodatkowych funkcji. W dodatku otrzymasz szczegółową instrukcję, jak przyjmować płatności BLIKiem.

Jak przyjmować płatności BLIKiem na terminalu płatniczym

Sprawdź krok po kroku jak przyjąć płatność BLIKiem na terminalu:

 1. Wybierz opcję Sprzedaż z menu wyświetlanego na terminalu.
  MENU → Sprzedaż (klawisz F1)
 2. Wprowadź kwotę transakcji.
 3. Wybierz opcję Płatność BLIK (klawisz F1) – to jedyna różnica między płatnością kartą a płatnością mobilną.
 4. Poczekaj aż klient wprowadzi sześciocyfrowy (płatność) lub dziewięciocyfrowy numer (czek) wygenerowany w aplikacji BLIK. Pamiętaj, że numer czeku klient może odczytać zarówno z telefonu, jak i innego nośnika.
 5. Przy płatności BLIK z wykorzystaniem czeku (dziewięciocyfrowego kodu) klient będzie musiał również podać na terminalu specjalne czterocyfrowe hasło przekazane wcześniej przez nadawcę czeku.
 6. Jeżeli chcesz wydrukować kopię potwierdzenia transakcji sprzedaży, wybierz Tak (klawisz F1). Jeżeli nie chcesz drukować kopii, wybierz Nie (klawisz F4).

Jeśli klient chce wykonać płatność zbliżeniową BLIKiem to:

 1. Wpisz kwotę transakcji na terminalu i potwierdź zielonym przyciskiem.
 2. Poproś klienta aby odblokował telefon i zbliżył go do czytnika NFC terminala.
 3. Po uzyskaniu zgody pojawi się kod autoryzacji.

Korzyści płynące z wdrożenia płatności BLIK w firmie

Transakcje bezgotówkowe dokonywane przy pomocy smartfonów to przyszłość płatności. Miliony ich posiadaczy korzysta z zainstalowanych w nich mobilnych aplikacji bankowych. Klienci coraz chętniej przekonują się do aktywnego wykorzystywania smartfonów, zastępując nimi nie tylko portfele, lecz też karty płatnicze. Przyjmowanie płatności BLIK otworzy Cię na kolejną grupę klientów, która chce mieć wszystkie narzędzia dostępne tylko w telefonie. 

Co ważne, system BLIK daje korzyści użytkownikom i sprzedawcom, pozwalając na dokonywanie płatności w sposób szybki, wygodny, tani i bezpieczny. W dodatku wyraźnie skraca czas obsługi klienta i długość kolejki - wygenerowanie kodu w aplikacji i wpisanie go w terminalu trwa krócej niż standardowa transakcja kartą.

Nowoczesne metody płatności korzystnie wpływają na wizerunek firmy, która przez przyjmowanie płatności BLIK postrzegana będzie jako nowoczesny i zorientowany na klienta podmiot.