Jak wymienić papier w terminalu płatniczym?

Blog featured image

Wymiana papieru w terminalu płatniczym to prosta sprawa. Producenci urządzeń zadbali o to, by zajmowała kilka sekund i nie sprawiała trudności nawet niedoświadczonym użytkownikom. W tym artykule podpowiemy, jak zrobić to sprawnie i na co zwracać uwagę. Dzięki temu będziesz mógł samodzielnie wymienić papier i przeszkolić w tym zakresie swoich pracowników.

Sprawna obsługa gwarantem płynności świadczenia usług

Zanim powiemy jak wymienić papier w terminalu, omówimy, dlaczego jest to ważna umiejętność. Opanowanie tego zadania ma bezpośrednie przełożenie na jakość i szybkość świadczenia usług, a w efekcie na zadowolenie klienta. Dlaczego? Kiedy zabraknie papieru i terminal to zasygnalizuje przy kliencie, możesz szybko i pewnie wymienić rolkę. W momencie, w którym nie wiesz jak to zrobić, ryzykujesz zniecierpliwienie, a nawet utratę klienta, który może skorzystać ze sklepu obok jeśli nie ma przy sobie gotówki. Trzeba więc pamiętać, by odpowiednio przeszkolić personel. 

Kiedy należy wymienić papier w terminalu płatniczym

Wymiana papieru w terminalu sygnalizowana jest przez urządzenie. Niektóre modele emitują sygnał dźwiękowy, kiedy papier się skończy i wyświetlają komunikat „brak papieru”. W starszych terminalach na wydruku pojawia się kolorowy pasek. Jeśli go zauważysz, sprawdź, jak włożyć papier do terminala. Nie zaleca się wymiany papieru w trakcie realizacji transakcji. W przypadku pojawienia się na wydruku kolorowego paska trzeba dokończyć transakcję i wymienić papier dopiero po wydrukowaniu kompletnego paragonu.

Jak włożyć papier do terminala

Na początku możesz się zastanawiać, jak wymienić papier w terminalu płatniczym. To zrozumiałe, ale z czasem czynność ta stanie się już nawykiem i przekonasz się, jaka jest prosta. Aby przebiegła sprawnie ważne jest, aby dobrać odpowiednią rolkę nowego papieru. Przyjrzyj się jej – na wierzchu jest błyszczący papier i to właśnie na nim drukowane są potwierdzenia. Zdarza się, że druga strona jest pokryta logotypami producenta, wtedy łatwo rozpoznasz jak włożyć papier do terminala. 

Wymiana papieru w terminalu płatniczym krok po kroku

Poniżej przedstawiamy krok po kroku jak wymienić papier w terminalu.

 1. Na początku usuń pozostałości po starej rolce papieru, tak aby nie przeszkadzał przy otwarciu komory.
 2. Przygotuj nową rolkę papieru do terminala. Usuń z niej zabezpieczenie w postaci folii lub naklejki. Znajdziesz ją na początku rolki i oddzielisz tak samo jak w przypadku taśmy klejącej.  Ich zadaniem jest ochrona przed rozwinięciem się podczas magazynowania.
 3. Teraz powinieneś otworzyć pokrywę ochronną w terminalu i delikatnie usunąć starą rolkę – pewnie będzie to tylko plastikowa tuleja na papier.
 4. Włóż nową rolkę z papierem. Pamiętaj:
  a.    „Błyszcząca” strona powinna być na górze
  b.    Papier musi wychodzić „spod rolki” – inaczej drukowanie paragonów może być niemożliwe.
 5. Rozwiń odrobinę papieru z rolki i przepuść go przez otwór w klapce komory. Należy pociągnąć papier do siebie tak, by wystawał poza komorę mechanizmu drukującego. To ważne, aby mocujący początek papieru do rolki nie przykleił się wewnątrz mechanizmu drukującego. Tylko wtedy wydruk będzie prawidłowy.
 6. Na koniec wykonaj wydruk testowy na terminalu płatniczym. W ten sposób upewnisz się, że wszystko działa poprawnie i nie będzie problemów przy obsłudze klientów. 
  To wszystko - już wiesz, jak wymienić papier w terminalu.

Co jeszcze warto wiedzieć

Pamiętaj, że prawidłowa wymiana papieru w terminalu wymaga zastosowania odpowiedniej rolki. Możesz je kupić w dobrze zaopatrzonych sklepach papierniczych lub na dedykowanych stronach internetowych.