Preautoryzacja karty - co to jest, jak działa i ile trwa?

Blog featured image

Preautoryzacja karty – czym jest i jak działa?

Kiedy rezerwujesz pobyt w hotelu lub w wakacyjnym ośrodku, aby przyjemnie spędzić długo wyczekiwany urlop. Gdy wynajmujesz samochód z wypożyczalni, a także podczas zamawiania usług firmy cateringowej na przyjęcie. Są to jedne z najbardziej prawdopodobnych okoliczności spotkania się z prośbą o preautoryzację naszej karty płatniczej. Pojawia się zatem pytanie, co to znaczy preautoryzacja karty i czy nasze pieniądze są wtedy bezpieczne?

Preautoryzacja karty – co to znaczy dla jej właściciela?

Termin „preautoryzacja karty” dotyczy procesu wstępnej autoryzacji płatności, mającej na celu sprawdzenie przez usługodawcę, czy na naszej karcie jest wystarczająca ilość środków do przeprowadzenia transakcji. Preautoryzacja karty płatniczej najczęściej stosowana jest przy płatnościach za usługi rezerwowane z wyprzedzeniem jako zabezpieczenie dla przedsiębiorcy na wypadek potencjalnych szkód – służy wtedy jako kaucja. Na przykład, jeśli wypożyczymy samochód, a następnie zwrócimy go uszkodzonego, koszty jego naprawy mogą zostać pokryte z tymczasowo zablokowanej kwoty na naszym rachunku. Analogiczny skutek przynosi rezygnacja z usługi objętej ofertą bezzwrotną. Warto pamiętać, że suma zabezpieczona na naszej karcie płatniczej nie jest równoznaczna ze zrealizowaniem transakcji, chociaż w przewidzianych okolicznościach, może służyć do tego w późniejszym terminie.

Preautoryzacja karty kredytowej i debetowej

Preautoryzacja karty debetowej, jak i preautoryzacja karty kredytowej są obecnie standardem w branżach, w których rezerwujemy usługi z wyprzedzeniem. Proces ten nie wymaga fizycznej obecności karty – może odbywać się na odległość poprzez podanie danych naszej karty, np. na sprawdzonym portalu lub poprzez formularz wysłany przez firmę.

Wtedy podane informacje zostaną zweryfikowane, a w wyniku pozytywnego rozpatrzenia na naszym koncie zostanie zablokowana określona wcześniej kwota. Dopiero po zakończeniu świadczenia usługi, tj. po zameldowaniu się w hotelu i zapłaceniu za pobyt lub zwróceniu samochodu do wypożyczalni – blokada zostanie zdjęta, a pieniądze wrócą do naszej dyspozycji.

Jak długo trwa preautoryzacja karty płatniczej?

Preautoryzacja karty płatniczej to proces, którego czas trwania może być zróżnicowany i zależy od kilku kluczowych czynników.

Czynniki wpływające na czas preautoryzacji karty to:

 • Typ transakcji – czas preautoryzacji może się różnić w zależności od rodzaju transakcji. Na przykład preautoryzacja karty w hotelu może trwać dłużej niż w przypadku transakcji w sklepie.
 • Polityka banku lub dostawcy usług płatniczych – każdy bank lub dostawca usług płatniczych może mieć własne wytyczne dotyczące czasu preautoryzacji. Warto sprawdzić, jak długo może trwać tego typu blokada na Twoim koncie.
 • Długość trwania usługi – jeśli transakcja obejmuje złożone usługi lub długo trwające rezerwacje (np. wynajem auta na długi okres), czas preautoryzacji może być przedłużony.

W większości przypadków preautoryzacja trwa od kilku godzin do kilku dni. Ważne jest, aby zawsze sprawdzić z bankiem lub dostawcą usług płatniczych, jaki czas preautoryzacji obowiązuje w danym przypadku.

Czy preautoryzacja karty jest bezpieczna?

Preautoryzacja karty płatniczej ma na celu zabezpieczenie zarówno klienta, jak i usługodawcy, gwarantując, że środki są dostępne na wypadek jakichkolwiek nieprzewidzianych okoliczności. Wiele osób ma jednak obawy o bezpieczeństwo swoich pieniędzy w tym procesie. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego preautoryzacja karty jest bezpieczna i jakie środki są podjęte, aby zapewnić ochronę naszym finansom.

Zabezpieczenia preautoryzacji to:

 • Weryfikacja danych – podczas preautoryzacji karty system dokładnie weryfikuje dane karty, upewniając się, że są one poprawne i zgodne z danymi jej właściciela.
 • Ograniczona blokada środków – celem preautoryzacji karty jest tymczasowe zabezpieczenie odpowiedniej kwoty na wypadek ewentualnej transakcji. Po jej zrealizowaniu pieniądze wrócą do naszej dyspozycji.
 • Szyfrowane połączenia – dane przekazywane podczas preautoryzacji karty są szyfrowane, co chroni je przed nieautoryzowanym dostępem.
 • Monitorowanie transakcji – banki i dostawcy usług płatniczych stale monitorują transakcje, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości lub próby oszustwa.

Aby maksymalnie zabezpieczyć finanse podczas preautoryzacji, zaleca się:

 • Sprawdzenie wiarygodności usługodawcy, u którego dokonujesz płatności.
 • Unikanie udostępniania swoich danych wrażliwych na podejrzanych stronach.
 • Korzystanie z połączeń internetowych zabezpieczonych protokołem HTTPS.

Jakie są korzyści preautoryzacji karty płatniczej dla przedsiębiorcy?

 • Gwarancja zwrotu poniesionych kosztów – proces ten daje usługodawcy pewność, że w przypadku nieprzewidzianych sytuacji zabezpieczona kwota na karcie klienta może służyć do pokrycia poniesionych szkód.
 • Zapewnienie lepszej kontroli nad finansami – dzięki preautoryzacji karty, przedsiębiorca ma większą kontrolę nad swoimi finansami i unika sytuacji, w której narażony jest na brak zapłaty przez klienta.
 • Minimalizacja ryzyka oszustw – preautoryzacja karty pozwala na zweryfikowanie ważności karty usługobiorcy i sprawdzenie, czy posiada on na niej wystarczająco środków do zapłaty za usługę.

Odblokowanie preautoryzacji – na czym polega

W omawianym procesie często pojawia się pytanie: „Preautoryzacja karty kiedy zwrot?”. Należy wiedzieć, że odblokowanie preautoryzacji karty odbywa się automatycznie. Tymczasowa blokada środków na karcie płatniczej zostaje zdjęta po zakończeniu transakcji lub świadczenia usługi, jednak czas trwania tego procesu może zależeć od polityki banku lub dostawcy usług płatniczych. W przypadku wątpliwości, warto skontaktować się z naszą instytucją płatniczą i spytać o szczegóły jej pracownika.