W autobusach ZTM Rzeszów papierowe bilety nie będą już potrzebne

Blog featured image

ZTM w Rzeszowie wraz z eService i partnerami rozpoczął instalację nowoczesnego systemu kasowników, dzięki którym za przejazd autobusem będzie można zapłacić zbliżeniowo – kartą płatniczą, telefonem lub zegarkiem - bez konieczności posiadania papierowego biletu. Rozwiązanie będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie, a także pierwszym w Polsce wdrożeniem systemu rozliczeń korzystającego z modelu Mass Transit Transaction (MTT). Umożliwi on m.in. wprowadzenie inteligentnej taryfy służącej do automatycznego naliczania opłat jedynie za rzeczywiście przejechany przez pasażera odcinek trasy. Pierwsze autobusy z nowoczesnymi kasownikami wyjadą już w styczniu 2020 roku.

Począwszy od stycznia  2020, nowe kasowniki będą pojawiać się w kolejnych autobusach ZTM i MPK w Rzeszowie. Podobnie jak te używane dotychczas, umożliwią korzystanie z tradycyjnych biletów oraz Rzeszowskiej Karty Miejskiej. Nowością będzie możliwość opłacania przejazdu za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych lub innych urządzeń z funkcją płatności zbliżeniowych, takich jak smartfon, opaska, czy smartwatch. Dzięki temu pasażerowie będą mieli możliwość opłacenia przejazdu, bez konieczności kupowania papierowego biletu, a więc w pełni cyfrowo i ekologicznie.  

Płatności zbliżeniowe w transporcie publicznym to szybkie i wygodne rozwiązanie, przyjazne dla pasażerów. Po wejściu do autobusu wystarczy podejść do kasownika i zbliżyć kartę płatniczą lub RKM do kasownika, który automatycznie rozpozna jej rodzaj.  Informacja o opłaceniu przejazdu jest zapisywana w systemie biletowym ZTM Rzeszów. W razie kontroli biletów posłuży ona do potwierdzenia, że pasażer posługujący się kartą, opłacił bilet uprawniający do przejazdu. Rozwiązanie umożliwia korzystanie z ulg na przejazdy, które działają tak, jak przy dotychczasowej obsłudze karty RKM.

W pierwszej fazie wdrożenia nowe kasowniki zostaną zainstalowane w 50 pojazdach (tj. 10 x Autosan Sancity 12m, 10 x Solaris Electric 12m, 30 x Solaris Urbino 18m - przegubowy). W kolejnej fazie wdrożenia, która zaplanowana jest na wiosnę 2020r. nowe kasowniki pojawią się we wszystkich rzeszowskich autobusach, (60 x Mercedes Citaro 12m oraz 20 x Autosan Sancity 10m, oraz 70 autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie). W kasowniki z funkcją płatności kartą bankową zostanie wyposażonych także 60 nowych autobusów Autosan Suncity 12m, które wejdą do eksploatacji od 2020 roku. Wszystkie autobusy z nowymi kasownikami, podobnie jak same kasowniki będą oznakowane naklejkami z informacją o możliwości płacenia za przejazd kartą. 

System instalowany w rzeszowskim ZTM zalicza się do najnowocześniejszych w Europie i docelowo będzie pierwszym w Polsce zastosowaniem na dużą skalę koncepcji Mass Transit Transaction. Umożliwi udostepnienie użytkownikom innowacyjnych rozwiązań i niespotykanych w innych rozwiązaniach możliwości. Oprócz korzyści dla środowiska wynikających z ograniczenia użycia biletów papierowych dostarczy oszczędności związanych z kosztami ich produkcji oraz dystrybucji. Pasażerowie zyskają też możliwość płacenia za przejazd według inteligentnej taryfy, elastycznie dostosowującej się do trasy przejechanej przez pasażera lub czasu podróży.

Przedsięwzięcie jest realizowane we współpracy z czołowymi firmami specjalizującymi się w nowoczesnych rozwiązaniach informatycznych dla smart cities i systemów komunikacji miejskiej. Nowoczesne kasowniki dostarcza firma R&G z Mielca. Za uruchomienie i integrację systemów odpowiadają specjalistyczne firmy Solveo oraz Bee-Tech, a bezpieczeństwo płatności i sprawną obsługę transakcji gwarantuje eService – największy polski procesor transakcji bezgotówkowych, który jest też dostawcą systemu rozliczeniowego dla wdrażanego rozwiązania. Partnerem wdrożenia jest organizacja płatnicza Visa, która  współpracuje  z wieloma miastami w Polsce i za granicą, wspierając wdrażanie płatności zbliżeniowych w rozwiązaniach dla transportu miejskiego.

Płatności zbliżeniowe stały się najchętniej wybieraną metodą płatności bezgotówkowych w Polsce, a Polacy są światowymi liderami pod względem ich wykorzystania. Nowoczesne miasta również dostrzegają ich zalety i wykorzystują je, by lepiej zarządzać swoimi zasobami  a przy tym zwiększać komfort życia mieszkańców. Płynące z tego korzyści świetnie rozumieją władze Rzeszowa, które decydując się na uruchomienie tak nowoczesnego systemu rozliczeń w transporcie miejskim, wprowadzają swoje miasto do europejskiej czołówki – powiedziała Joanna Seklecka, Prezes Zarządu eService.

ZTM Rzeszów konsekwentnie realizuje politykę wdrażania nowoczesnych rozwiązań w transporcie publicznym, mając na uwadze komfort podróży i oczekiwania pasażerów, Rzeszowian, gości i turystów. Cieszę się, że także obecne wdrożenie wpisuje się w ten postulat a jednocześnie pozwala Miastu zachować prymat lidera technologicznego – powiedział Tomasz Wesołowski, Zastępca Dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Podążając za globalnym trendem widocznym w wielu miastach na całym świecie, Rzeszów poprawi jakość codziennych podróży komunikacją miejską, eliminując uciążliwą dla mieszańców i turystów konieczność kupowania tradycyjnych biletów. Bezgotówkowe płatności w transporcie miejskim gwarantują pasażerom możliwość szybkiego, wygodnego i bezpiecznego przemieszczania się w coraz bardziej zatłoczonych miastach. –  powiedział Maciej Mironiuk, Ekspert ds. rozwiązań płatniczych w transporcie, Visa. – Sprawny system transportu publicznego, który umożliwia płynną podróż,  jest kluczem nie tylko do zadowolenia mieszkańców, ale także do sukcesu ekonomicznego miasta. Rozwiązanie wdrażane w Rzeszowie jest jednym z najnowocześniejszych i działa podobnie jak te w Londynie, Nowym Jorku czy Singapurze. – dodał.

Wdrożeniu inteligentnego systemu opłat za przejazdy towarzyszyć będzie kampania edukacyjno-informacyjna ZTM Rzeszów, zachęcająca pasażerów do korzystania z tego nowoczesnego i komfortowego rozwiązania.