Spolka nalezaca do EVO Payments International

Kontakt dla mediów

media@eservice.com.pl 

 

Aneta Filipczak, CORE PR

Tel. 22 402 96 10

tel. kom. 513 154 685

 

Piotr Pocztarek, CORE PR

Tel. 22 402 96 10

Tel. kom. 501 375 881

Płatność telefonem coraz popularniejszą formą zapłaty bezgotówkowej - informacja prasowa

Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie eService, coraz większa liczba Polaków preferuje płatności bezgotówkowe (56%). Zaraz po powszechnie znanej karcie płatniczej, drugą najbardziej rozpoznawalną formą płatności zbliżeniowych okazuje się metoda z wykorzystaniem telefonu. Wskazało ją aż 52% ankietowanych, z czego aż 14% wymieniło ją przed gotówką i kartą. Najpowszechniej znaną formą płatności telefonem okazał się natomiast BLIK – 35%.

Płatność telefonem to stosunkowo młoda metoda. Mobilność w wielu sektorach postępuje na tyle, że nawet banki, dostosowując się do obecnych trendów, umożliwiają już dostęp i kontrolę konta poprzez aplikacje mobilne. Przełomowym okresem dla wzrostu znaczenia tej formy był rok 2015. Dziś już ponad połowa badanych (52%), zapytana o znajomość rodzajów płatności podczas zakupów w sklepach, płacenia za produkty i usługi, spontanicznie wymienia właśnie płatność telefonem.

Pojawianie się nowoczesnych metod płatności we wskazaniach respondentów udowadnia rosnącą świadomość Polaków w tym zakresie. Nie tylko coraz chętniej „korzystamy” z kart, ale również z płatności telefonem, przez którą respondenci rozumieją zarówno  BLIK, jak i płatności zbliżeniowe takie jak Android Pay, czy mniej znane u nas ApplePay lub SamsungPay - mówi Joanna Seklecka, prezes eService. – Dlatego dbamy o to by oferowane przez nas rozwiązania dla przedsiębiorców pozwalały na procesowanie transakcji telefonem. Również w standardach mniej popularnych w Polsce, ale popularnych wśród odwiedzających nasz kraj turystów.

Ankietowani, zapytani o powód korzystania z wybranych metod, w przypadku płatności telefonem zaznaczali, że jest to rozwiązanie:

·         najwygodniejsze (46%),

·         najszybsze (16%),

·         zastępujące portfel/kartę w przypadku ich braku (7%),

·          wykluczające konieczność posiadania przy sobie portfela (5%).

Część badanych wskazała również, że po prostu lubi korzystać z tej metody (5%). BLIK natomiast został wymieniony jako najszybszy przez 36% osób, a 9% płaci nim, gdy nie posiada przy sobie portfela lub karty. Po 5% ankietowanych wymieniało również ciekawość, czyli chęć sprawdzenia tego sposobu w praktyce oraz zaznaczyło, że jest to dla nich korzystniejsza opcja.

Najczęstszym powodem niekorzystania z tej metody płatności był brak takiej możliwości lub po prostu potrzeby. Zdecydowana mniejszość respondentów wskazała, że mimo wszystko woli płacić w inny sposób.

Postępująca mobilność oraz stale rosnąca liczba terminali płatniczych, również w punktach usługowych i urzędach, powodują, że przez płatności bezgotówkowe nie rozumiemy już tylko używania plastikowych kart płatniczych czy kredytowych, ale także wiele innych metod, które ułatwiają nam codzienne zakupy oraz rozliczenia. Mimo iż polskie społeczeństwo nie jest jeszcze tak bezgotówkowe jak chociażby Szwecja, według ekspertów zmierzamy w tym samym kierunku. Tak jak kiedyś muszelki i handel wymienny został zastąpiony przez monety, a następnie papierowe banknoty, tak dzisiaj coraz popularniejszy staje się pieniądz elektroniczny. Również ten obsługiwany za pomocą telefonu komórkowego. Coraz chętniej korzystamy z nowości, o czym świadczy fakt, że jesteśmy jednym z krajów, w którym w najszybszym tempie wdrażane są płatności zbliżeniowe, a bankowość mobilna zaczyna wyprzedzać tę internetową.